גלישה טיפולית

למה דווקא גלישה?
וכיצד היא מסייעת בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, פוסט טראומה, ADHD ובעיות נוספות

גלישת גלים – כוח המשיכה
מי שהתנסה ברצינות בגלישת גלים או בכל סוג של פעילות ימית ודאי חש בהתרוממות הרוח, הרעננות, החופש והשמחה שמתלווים אליה. במאמר זה נתייחס ליתרונות הגלישה ולגלישה ככלי טיפולי.

הים הרחב וגליו
הים משתנה כל הזמן ואינו צפוי. כדי להתמודד היטב עם גל שמגיע על הגולש להיות מרוכז, ערני ורגוע, קשוב לסביבה ולמים. הגלישה מאמנת את הגולשים באופן חזרתי בהתמודדות מול עצמם ומול האתגרים הלא צפויים שמביא הים בשל כך גלישה היא כלי טיפולי מדהים.

למי היא יכולה לסייע
גלישה מסייעת במיוחד לאנשים אנרגטיים מאד ,למאותגרים בויסות רגשי, מתקשים בריכוז, בעלי תחושת מסוגלות נמוכה או חוסר בטחון. לכן היא מומלצת עבור אלה המתמודדים עם פוסט טראומה (PTSD), בעיות קשב וריכוז (ADHD), קשיים בהסתגלות למסגרת, קשיים מהיותם על הספקטרום האוטיסטי, קשיים בינאישיים ותפקודיים.

נוכחות ברגע
גלישה דורשת נוכחות ברגע. היא דורשת את כל תשומת הלב של הגולש ומסננת הסחות דעת. כדי לתפוס גל על הגולש להתחשב בנתונים רבים כמו, מצב הים, תזמון התנועה ואופן פריסת הגולשים האחרים שבמים. קריאה בהירה של המרחב תוביל להתמודדות מדויקת ומיטבית. הפסיכיאטר נורמן דוידג’ בספרו “המוח הגמיש” ( הוצאת כתר, 2009) גורס כי המוח הוא איבר משתנה המסוגל ללמוד דפוסי פעולה חדשים. משתמע מכך כי ניתן לאמן את המוח. בזמן גלישה מתאמן המוח באופן חזרתי בגיוס הקשב ושמירה על מיקוד. אימונים אלה מחזקים ומלווים את הגולשים בחיי היום יום.

מה קורה לגוף בזמן גלישה?
מחקרים רבים הוכיחו כי בזמן פעילות גופנית משתחררים בגוף אנדורפינים ואלו מווסתים את התחושות בגוף. אדרנלין, דופמין וסרוטונין הם כימיקלים הנמצאים ברמה נמוכה אצל אנשים הסובלים מ ADHD . בעת פעילות גופנית רמתם עולה בגוף ונוצר איזון חדש ומיטיב. הקדשת זמן לפעילות ספורטיבית אינטנסיבית ומרגשת, כמו גלישה, תפיג לחץ ומתיחות ותאפשר נינוחות בגוף לאחר האימון.

אימון ושיווי משקל
איכות נוספת ייחודית לגלישה היא אימון שיווי המשקל. תרגול חזרתי באיזון על גלשן, אשר נע במים לא יציבים מחזק את הביטחון של הגולש ביכולתו למצוא איזון במצבים משתנים. כאשר יש שיווי משקל במים החוף מרגיש יציב כפלים והאמונה של הגולש בעצמו וביכולות שלו מתעצמת.

חיבור לטבע
הגלישה היא מפלט מהמרחב העירוני. היא מחברת לטבע, לכוחות שהם עצומים מכוחותיו של האדם. הנוכחות מול הטבע מאירה את היום יום בפרופורציות אחרות, מאפשרת לאוורר את המחשבות ולאמץ זווית ראיה נינוחה יותר אל מול אתגרים בים ומחוצה לו. כמו כן, הנכונות להתמודד עם הגל, ותחושת ההצלחה שמתלווה אליה מעצימה את הגולש ומחזקת את הביטחון שלו בעצמו וביכולותיו.
למים כוח מרפא, היכולת לצוף והמפגש עם המים מעוררת את הגוף, משפרת את זרימת הדם ויוצרת תחושה של חיות.
כמו הטבע שמסייע להרגיש חלק ממשהו, להיות גולש משמעותו להיות חלק מקהילה. כל גולש מגיע למים מסיבותיו שלו ונוצרת קהילה אשר חייבת להתנהל על פי כללי נימוס וערבות הדדית במים ומחוץ להם.

הגלישה ככלי טיפולי
לא רבים מודעים לאיכויותיה וסגולותיה של הגלישה ככלי טיפולי. מערכות הבריאות מציעות טיפולים מקובלים אשר אינם תמיד רלוונטיים או מועילים באמת לאוכלוסיות מסוימות. הגלישה מהווה אלטרנטיבה ראויה כטיפול המחזק גם את הגוף וגם את הנפש ותחליף לטיפולים יקרים או כאלה המלווים בתופעות לוואי.
אם כן גלישה מעניקה לגולש כלים להתמודדות במים ובחוף. היא מבססת תחושת מסוגלות וייצוב פנימי כל זאת באווירה קהילתית ומשוחררת. אין צורך להצליח מיד לעלות על הגל, כל אחד יכול להגיע ולהתמודד עם האתגר שלו. יתכן שהאתגר הראשון הוא להגיע ולנסות. ייתכן שאתגר הגלים נראה רחוק מאד. זה בסדר, לאט לאט.

sea, wave, beach
נגן וידאו

התחילו את חלום הגלישה שלכם כבר עכשיו !

מצפים לראותכם במועדון

גלילה למעלה